Büszkeségeink – Koltai Zorka – „Akik a szabadidősből nőttek fel”!

Egyéb, Hírek

• Kérlek mutatkozz be! Mondd el hogy hívnak, hány éves vagy és hol élsz?

Koltai Zorka vagyok, 14 éves és Újfehértón lakom.

• Hány éve lovagolsz? Hol kezdtél? Mindig egy helyen lovagoltál? Kik voltak az oktatóid, lovasedzőid?

9 éve, nagycsoportos óvodás korom óta lovagolok. Kezdetektől fogva jelen pillanatig az Újfehértói Fedeles Lovardában készülök, lovaim is ott vannak tartva bértartásban.

Első lovaglóóráimat Oláh Zsolt tartotta, majd Nagy Sanyi bácsi (Cödör) és Szabó Emese vezettek be az ugrás világába. Kezdetben a Póni Klub által szervezett versenyeken vettem részt lovardai lovakkal, a szabadidős versenyeken való szereplésem Munkácsi Katalin irányításával kezdődött. Nagyon sikeres szabadidős időszakot tudhatunk magunkénak.

2018-tól Csuka Balázzsal edző szakmai iránymutatásaival készülünk a versenyekre valamint a lovardánkban oktató Bubán Zsolti bácsihoz is be szoktam kérezkedni egy-egy edzésre.

• Kik voltak rád nagy hatással? Edzők, példaképek

Nagy hatással volt rám Nagy Sanyi bácsi, akitől megtanultam a lovakkal való bánásmódot, aki nagyon sokat mesélt a régi idők lovasairól, megtanított sorport verni, a mesélt történetei mély nyomot hagytak bennem. Hálás vagyok neki, hogy a megfelelő alapokat az ő segítségével sajátíthattam el.

Visszagondolva nagyon köszönöm neki, hogy nem sajnálta rám idejét, és a szabadszáras első 1-2 órám után ismét „visszarakott” futószáras órákra közel egy fél évig. Ezt azért tartom fontosnak megjegyezni, mert sokan visszafejlődésnek gondolják, hogyha visszakerülnek futószárra. Nem szabad kudarcnak megélni, mert a stabil ülés nélkül nincs továbbfejlődés! (Az jelenkor olimpiai lovasainak is van futószáras edzése.)

Jelenlegi edzőm is nagy hatással van munkánkra. Nagyon fontos számomra, hogy ne hozzak rá szégyent, de legfontosabb számomra, hogy érdemesnek találjon arra, hogy tanítványa lehessek.

Miért is ő az edzőm? Igazából még alig tudtam lovagolni, amikor egy versenyen láttam Őt és lovait. Akkor mondtam anyukámnak, „hogyha én már úgy tudok lovagolni majd, hogy nekem edző kell, akkor ez a bácsi legyen az”. És immár negyedik éve menedzseli a „pályafutásom”.

• Milyen lovakat lovagoltál?

Kezdetben iskolalovakon lovagoltam és azokkal versenyeztem a szabadidős versenyeken.

2018-tól van saját lovam. Jelenleg 2 lovat lovaglok, Amabilt és Rádiháza Garniert.

• Hány évig versenyeztél szabadidős keretek között? Milyen versenyszámokban versenyeztél? Milyen sikereket értél el szabadidős versenyekben?

2015-2019-ig a Póni Klub illetve később a szabadidős szakág által szervezett versenyeken vettünk részt díjlovaglás, ügyességi és ugró versenyszámokban.

A versenyeken jó eredményekkel szerepeltünk, sikeresnek érzem a szabadidős időszakunkat. Nagyon sokszor voltam helyezve, a Nyírbátorban és Újfehértón megrendezett 3 fordulós kupasorozat ugró (50-60, 70-80, 80-90cm) számait 1.helyen zártuk Aramissal, Kócossal és Amabillal.

• Mikor Rajtengedély Vizsgáztál és mely szakágban?

októberében tettem le a REV vizsgát díjugratásban Amabil nevű lovammal, akit 2019 augusztusában kaptam.

• Milyen változások történtek azóta?

A sikeres vizsga után már a szabadidős versenyeken nem indultam, de az ott szerzett tapasztalat, rutin nagyon sokat segített és segít a mai napig. 2019-ben megkaptam Amabil mellé új társamat, Rádiháza Garniert. Most Ő az első számú versenylovam, akit előttem Heibl Ágnes és Fodor Gábor lovagolt.  Amabiltól nehezen tudnék megválni, de azt is tudom, hogy az ő érdeke az lenne, ha még sok-sok kezdő lovast tudna segíteni, ezért előbb-utóbb be kell látnom, hogy el kell engednem Őt.

• Milyen sikereid vannak azóta?

Nagyon sok eredményes pályát tudhatunk magunk mögött Társaimmal. Nagyon örülök, hogy már 2. éve nyertem felvételt a Talent Programba de előtte is tagja voltam a Mocorgó Programnak.

Nagyon hasznosnak találom mindkét programot, hiszen más edzők foglalkoznak velünk, sok hasznos tanácsot kapunk a programban résztvevő edzőktől.

A Talent Programnak köszönhetően vehettem részt sok-sok edzőtáborban; a programnak köszönhetően találkozhattam John Ledingham ír olimpiai lovassal.

• Melyik eredményedre vagy a legbüszkébb?

Nagy örömmel töltött el, hogy 2020-ban a Platthy József Régió Kezdő Lovas Bajnokságát megnyertük Amabillal, továbbá hatalmas öröm volt számomra, hogy a 2021 decemberében  megrendezett CSI2* verseny Bronz Tour számaiban (120 / 120-125 / 120 cm) mindhárom napon hibátlan pályákat sikerült lovagolnunk.

Izgatottan vetten részt az első fedeles döntönkön legfőkébb azért is, mert az idei évben már „kiöregedve a gyermek kategóriából” az ifjúsági kategóriába léptünk, valamint az is elég izgalomra adott okot, hogy az idén még nem is versenyeztem 130 cm-es magasságon, de a legizgalmasabb az volt számomra, hogy a döntő pályája volt a 2. fedeles 130 cm-es pályánk, de összességében is 3. ezen a magasságon.

Igazából elégedett vagyok szereplésünkkel, igaz kicsit hepehupásra sikeredett: az elődöntőben 2. helyen zártunk (hepe), a középdöntőben jött egy kis hupa, de a döntő pályáján ismét jött a hepe: a 18 döntőbe jutott lovasok közül két páros lovagolt hibátlan pályát, melyből az egyik páros mi voltunk.

• Most kik a példaképeid?

Ben Maher, Marcus Ehning, Edwina Tops-Alexander és Kovács Henri.

• Mit üzennél a szabadidős versenyzőknek? Mik lennének a tanácsaid?

Azt üzenném, ha nem minden jön össze elsőre, vagy éppen nem úgy alakulnak a dolgok ahogyan elterveztük, ne csüggedjünk el, inkább gondoljuk át mit csináltunk rosszul és mit kellett volna másként csinálnunk, DE soha ne nézzünk hátra, hanem csak előre!(Nekem is volt olyan, hogy 45 percig pityeregtem, mert nem találtam oda egy kis X-hez Kócossal).

Ne feledjük! Micimackó is azt mondta „Hepe után mindig hupa következik, és hupa után mindig hepe jön. És még sohasem fordult elő a világon, hogy hepe után hepe, és hupa után hupa következett volna.”

De (!) a legfontosabb, hogy ne a lóban illetve másban keressük a hibát! Lovaink is érző lények, nekik is lehetnek rosszabb napjai(k). Attól, hogy leesett a labda, vagy éppen az a fránya rúd, NE BÜNTESSÜK a társunkat!

Nagyon fontos, hogy kellően legyünk alázatosak, türelmesek de ugyanakkor következetesek is lovainkkal szemben!

• Mik a céljaid a közeli és távolabbi jövőre nézve?

A lova(i)m és jómagam szintjének megfelelő legeredményesebb versenyzés nemzeti és  nemzetközi versenyeken.

Last modified: 2022-04-05